Eskişehir’de Nükleere Karşı Pedal Çevirdiler

Eskişehir’de Nükleere Karşı Pedal Çevirdiler

eskisehir greenpeace

Greenpeace gönüllüleri ve Eskişehir’deki nükleer karşıtları, 11 Mart 2011’de yaşanan Fukuşima nükleer felaketini anmak ve nükleere hayır demek için bugün bir bisiklet turu gerçekleştirdi.

Yeni Bağlar Mahallesi Üniversite Caddesi’ndeki bir alışveriş merkezi önünde toplanan yaklaşık 50 bisikletli, hükümeti Fukuşima’da yaşananlardan ders alarak, nükleer yerine yenilenebilir enerjilere yönelmeye çağırdı.

bisiklet eskisehir

Grup adına konuşan Greenpeace Eskişehir Yerel Grubu Gönüllüsü Elif Cansu İlhan “Fukuşima’da yaşanan nükleer felaketin üzerinden tam üç yıl geçti. Bu sürede insanlar, sağlıklarını, evlerini, sevdiklerini kaybetti. İnsan sağlığına zararlı radyasyon havaya, toprağa ve suya karıştı ve karışmaya devam ediyor. Olanların sorumluluğunu kimse almadı. Olan yine insana ve doğaya oldu. Yaşanan korku filmini tüm dünya izledi. Üç sene sonra bugün, bizler artık aynı korku dolu senaryoyu baştan yaşamak istemiyoruz. Peki, ne istiyoruz? Öncelikle enerjinin verimli kullanılmasını istiyoruz. Enerji ihtiyacımızın temiz ve yenilenebilir kaynaklardan karşılanmasını istiyoruz; dünyada yaşayan tüm canlılara saygılı ve sürdürülebilir bir enerji politikası istiyoruz. Ülkemiz, enerji politikalarında tüm dünyanın örnek alacağı başlangıçlar yapsın istiyoruz. Bunun için, şimdi hep birlikte, bir kez daha ve daha güçlü sesleniyoruz: Fukuşima ders olsun, enerjimiz temiz olsun istiyoruz” dedi.

 

Bir cevap yazın