Erzin, Kömüre Karşı Direniyor

Erzin, Kömüre Karşı Direniyor

Kirli ve doğayı mahveden enerji biçimleriyle mücadele etmek sadece çevre değil, aynı zamanda bir yaşam hakkı ve toplumsal sorumluluk meselesi. Yerel mücadelelerse, yaşam hakkı savunuculuğunun temeli.

Türkiye’nin dört bir yanında yerel halklar, yaşam hakları için, kirli enerjilere karşı direniyor. Adana, Amasra, İzmir, Gerze, Erzin direniyor, termik santral istemiyor. Temiz bir çevrede yaşamak üzere gerçekleştirdikleri haklı mücadelede hükümete seslerini duyurana kadar da pes etmeyecekler.

Türkiye’de bugün 50’nin üzerinde kömürlü termik santral planı var. Bu planlardan biri de dünyaca ünlü turunçgil bahçelerine ve pek çok endemik türe ev sahipliği yapan Erzin’de, doğa harikalarının yanı başında.

Erzin halkı, topraklarını, sularını, havalarını kirletecek bu termik santrali istemiyor ve mücadele 14 Nisan Cumartesi günü, saat 14.00’da, Erzin Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek mitingle sokağa taşınıyor.

Mitingin çağrı metnini aşağıda paylaşıyoruz:

Termik santral karşıtı miting için yaşam savunucularına açık çağrı; çevre mücadelesi yaşam mücadelesi haline gelmiştir.

Ülkemizin her yerinde yaşam hakkımıza açık saldırılar vardır. Yurdumuzun her yerinde içtiğimiz su, soluduğumuz hava, yaşam kaynağımız topraklarımız kirletilmektedir. Para kazanma hırsı ile şirketler ve küresel sermaye grupları canavarlar gibi doğamızı katletmektedirler. Akarsularımız göllerimiz satılmaktadır. Ormanlarımız madencilik adı altında yok edilmektedir.

Yurdumuzda 60 adet yeni termik santral yapılmak isteniyor. Bunların 5 tanesi Hatay’ın Erzin ilçesi sınırlarında yer alıyor. En ağır yıkımı Erzin bölgesi yaşayacaktır. Bu nedenle yurdumuzda yoğun saldırı altında olan Erzin’i savunmak ve bu önemli kaleyi kaybetmemek, Termik santrallere karşı tüm yurtta verilen mücadeleye yeni bir soluk katmak için 14 Nisan 2012 cumartesi günü Erzin’de termik santral karşıtı miting yapacağız. Şu gerçeğin farkındayız ki birlikte olur isek başarabiliriz. Tüm yurttaşlarımızı destek ve birlik olamaya çağırıyoruz.

Ne Erzin’de ne de başka hiç bir yerde termik santral istemiyoruz. Toplanma alanı Salih Vural Meydanı’dır.

Greenpeace

 

Bir cevap yazın