Durban İklim Görüşmeleri: Son Şans mı?

Durban İklim Görüşmeleri: Son Şans mı?

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 17. Taraflar Toplantısı Güney Afrika’nın Durban Kenti’nde bugün başladı. Tüm hükümetleri, karbon salımlarına neden olan şirketler yerine iklim değişikliğini önlemek için acil adımlar atılmasını isteyen insanları dinlemeye çağırıyoruz.

Geçtiğimiz hafta yayımladığımız bir raporda, Eskom, Shell gibi dünyanın önde gelen şirketlerinin iklim anlaşması süreçlerinde hükümetleri nasıl etkilediğini ortaya koymuştuk.

Eğer Durban’da hükümetler arası bağlayıcı bir anlaşma ortaya çıkmazsa, bu, Kyoto Protokolü’nün de sonu anlamına gelebilir. Amerika, Kanada ve Japonya gibi ülkeler, Kyoto Protokolü’nün 2012’den sonra başlayacak ikinci dönemine katılmayacakları yönünde açıklama yaptılar.

Türkiye, salımlarını en hızlı artıran ülke

Durban’daki görüşmelere Türkiye de katılıyor ancak herhangi bir karbon salımı azaltım hedefi yok. Bunun sebebini ise hükümet Türkiye’nin iklim değişikliğinde çok büyük bir payı olmaması ile açıklıyor. Ancak Türkiye, son 10 yılda tüm dünyada sera gazı salımlarını en hızlı artıran ülke.

İklim değişikliğinin etkilerinin sosyal ve ekonomik kalkınmayı şiddetli bir şekilde baltaladığı açıkça ortada. Somali’de yaşananlar bunun sadece bir örneği. İklim değişikliğinin en büyük nedeni ise kirli enerji yatırımları. Hükümetler, çevreyi kirleten şirketlere verdikleri desteği bugün kesmezse, dünya iklim değişikliğinden çok ağır şekilde etkilenecek.

50 kömürlü termik santral planı ile Türkiye, önümüzdeki dönemde iklim değişikliğine en fazla katkıda bulunacak ülkelerin başında geliyor.

 

Bir cevap yazın