Dünyayı Kendi Elimizle Felakete Sürüklüyoruz

Dünyayı Kendi Elimizle Felakete Sürüklüyoruz

nermin tol sirtcantam

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 6. Kocaeli Kitap Fuarı’na katılan TEMA Vakfı İl Temsilcisi Nermin Tol, toplumsal bilinç ve duyarlılığın geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Tarımsal alanlarımızı hızla yapılaşmaya ve sanayiye kurban ettiğimizi, su kaynaklarımızı tükettiğimizi, artık dünyayı yaşanılabilir bir gezegen olmaktan çıkarmaya başladığımızı dile getiren Tol, “Nükleer bombaların altında yaşıyoruz. Gezegenimizdeki insanoğlu nesli tükenme tehdidiyle karşı karşıya. Dünyayı kendi ellerimizle felakete sürüklüyoruz. Dünyamızı yeşillendirmeli, su kaynaklarımızı verimli kullanmalı, ekolojik tarıma dönmeliyiz” diye konuştu.

TEMA Vakfı gibi sivil toplum kuruluşlarının bu alanda yapmış olduğu çalışmaların önemine dikkat çeken Tol, “Bireysel çabaların örgütlü hale dönüştürülmesi, toplumsal bilinç ve duyarlılığın geliştirilmesi çevresel mücadelenin en önemli yapı taşını oluşturuyor. Aksi takdirde, toprağımızın çoraklaştığını, su kaynaklarımızın yok olduğunu, tarımsal ürünümüzün azaldığını ve ülkemizin çölleştiğini üzülerek izleyeceğiz” dedi.

 

Bir cevap yazın