Dünya Mirası Antigua

Dünya Mirası Antigua

anti-12

Antigua, İtalyan Rönesansı’nın etkisinde kalmış, Barok mimarisi, eski kiliseleri ve tarihi ile biliniyor. Guatemala’nın üçüncü başkenti. Şehir, İspanyolca öğrenmek isteyen yabancıların tercih ettiği bir yerleşim alanı. 16. yüzyılda kurulmuş olan şehir, deniz seviyesinden yaklaşık 1.600 metre yüksekliğinde. Şehir, üç volkan dağının ortasında kurulmuş. Volkan de Aqua (Hunapu, yerel halk tarafından söylendiği şekilde) ismini, volkan çamuru (lahar) püskürtmesiyle almış ve şehrin güneyinde yer almakta. Güneybatısında ise Acatenango Volkanı (En son 1972’de faaliyet göstermiş) ile Fuego Volkanı bulunmakta. Antigua UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilmiş.

anti-11

Guatemala City’den Antigua 45 km. Guatemala City’e gelmeden, tur sirketi ile gelmişseniz eğer, önceden bir servis ayarlayabilirsiniz. Kişi başı 75 – 90 Quetzal arası (10 – 12 $). Taksi, Antigua’ya gitmek için en kolay yol. Yaklaşık 200 – 300 Quetzal (25 – 40 $) arası.

anti-10

Kaldığım hotel Antigua Casa, ‘Parque Central’e iki dakika yürüme mesafesinde. İsminden de anlaşılacağı gibi Parque Central, şehrin merkezinde yer alıyor. Antigua’da, Guatemala City ve diğer şehirlerdeki gibi Zona sistemi yok. Kuzeyden güneye avenuler, dogudan batıya sıralanmış olanlar ise sokak olarak adlandırılıyor. En fazla 10 blokluk bir şehir. Meydandaki kafelerde kahve çeşitli hamur işleri yemek, parkta bazı aksamüstleri çıkan gruplara eşlik etmek çok eğlenceli tabiki. Bu arada sokak satıcılarından alışveriş daha karlı. Ama ‘El Mercado’ büyük markete gidebilirsiniz. Bu büyük market, yerel halkın alışveriş yaptığı büyük market olarak adlandırdıkları yer. Burada yiyecekten hediyelik eşyalara kadar herşey bulabilirsiniz. Ama çevrede sadece ve sadece hediyelik eşya satan dükkanlarda var. Yeşim taşından yapılmış diğer otantik eşyalar, kolye ve gerdanlıklar için ise daha kaliteli mağazalar mevcut.

anti-9

Kuzeyinde ki Cerro de la Cruz Tepesi’nde ise şehri gölgeyen büyük bir haç var. Bu tepeye ziyaret etmek, önceden ayarlayacağınız polis eşliğinde mümkün. Kendiniz çıkmak için çabalamayın. Zaten izin alamıyorsunuz ve tek başına çıkmak tehlikeli.

anti-8

Çevredeki halen aktif olan volkanlardan Pacaya Volkanı’na bir gezi, aktif bir volkanı hissetmek çok ilginç olabilir. Rehberler eşliğinde servis sizi otelinizden alıyor. Yanınıza fazla birşey almanıza gerek yok. Ama eğer aksamüstü gezisine katıldıysanız, bulabilirseniz yanınıza mutlaka fener alın. Lavların açıkca görüldüğü yer çok sıcak ama dönüş için sonuçta dağ havası serin olduğu için yanınızda ceket bulundurmakta iyi olur.

anti-5

Guatemala’da yemekler genelde tatları biraz farklı olsada, Meksika yemeklerine benziyor. Öte yandan dünya mutfaklarının restoranlarını bulmakta mümkün. Restoranların hepsi temiz ve kaliteli.

anti-

Volkan dağları ile çevrili şehirde, La Merced Kilisesi, Santa Catalina Kemeri’nin altından geçmek, depremlerin hırpaladığı El Carmen Kilisesi ve eski sokaklarda dolaşmak, geleneksel kiyafetleri ile yerel halkın yanı sıra, konforlu ayakkabıları ve sırt çantalı veya lüks valizleri  ile turistlerin zıt görünümü romantik bir ortam yaratıyor bu güzel şehirde.

anti-3

 

anti-2

anti

Yazı ve fotoğraflar: Barış Akyurt

 

 

 

Bir cevap yazın