Doğanın Gizli Hazinesi; Havuzlar Şelalesi

Doğanın Gizli Hazinesi; Havuzlar Şelalesi

havuzlar selalesi

Gelibolu Yarımadası; vatan savunması için canlarını veren 253 bin şehidin yattığı kutsal toprak. İşte bu kutsal topraklarda şehitliklerin haricinde doğal güzellikler de nadirde olsa yer alıyor. Bunlardan bir tanesi Havuzlar Mevkii’nde bulunan Havuzlar Şelalesi.

Havuzlar Şelalesi, yeşilin ortasında kuş seslerinin hâkim olduğu bir bölgede bulunuyor. Kurt Deresi’nin suları ile beslenen Havuzlar Şelalesi’nin varlığını pek çok kişi bilmiyor. Havuzlar Şelalesi belki de insanlık tarihinin en büyük savaşlarından birisi olan Çanakkale Savaşları’na tanıklık etmiş olabilir.

havuzlar selalesi yolu

Gelibolu Tarihi Yarımadası Milli Parkı sınırları içinde bulunan Havuzlar Şelalesi; Kilitbahir Köyü’ne yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunuyor. Kilitbahir Köyü’nden Şehitler Abidesi güzergâhı üzerinde bulunan Havuzlar Şehitliği’nin bulunduğu mevkie ister karayolu isterseniz de patika yollardan ulaşabilirsiniz.

yayla

Patika yoldan gitmek isterseniz Kilitbahir Köyü’nden hareket ederek ormanlık alandan Şeytan Deresi Mevkii’ne ilerlemeniz gerekiyor. Burada bulunan Yıldız Tabya Tepesi’ndeki Yıldız Tabyaları Çanakkale Savaşları’nın üzerinden 100 yıl geçmesine rağmen hala daha ayakta. Yıldız Tabyaları’nın takip ederek yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüşün ardından Havuzlar Şehitliği’ne ulaşıyorsunuz. Bu bölgede yürüyüş yapmak istiyorsanız yanınızda muhakkak bölgeyi bilen bir yardımcınızın olması şart.

Havuzlar Şehitliği’nin bulunduğu mevkii gerek araç gerekse de patika yoldan gelen ziyaretçiler için ortak nokta olacaktır. Şehitliğin yanında bulunan yolu takip ederek ormanlık alana girip kuş seslerinin eşsiz melodisi içerisinde yürüyüşünüzü devam ettirebilirsiniz. Yaklaşık olarak 3 km’lik bir yürüyüşün ardından Havuzlar Şelalesi’nin olduğu bölgeye ulaşıyorsunuz. Mevsimi dolayısıyla yoğun gelen su sesi sizi kendine çekecektir.

kulturel miras

Çok yüksek debisi olmasa bile görsel güzelliği bakımından sizi mest edecek olan Havuzlar Şelale’sinin yanında oturarak doğa’nın enfes melodisini yanınızda bulundurduğunuz sıcak kahve eşliğinde huzur içinde dinleyeceksiniz.

Yazı ve fotoğraflar: Fehmi Şenyiğit

Bir cevap yazın