Dinlenim İşleri

Dinlenim İşleri

Rekreasyon Derneği kuruluş çalışmaları Trabzon ve Rize dolaylarında uygulamalı olarak yapılıyor. Maçka, Çaykara, Uzungöl, Ayder Yaylası, Fırtına Deresi derken tüzük ve geçici yönetim kurulu üyelikleri de tamamlandı. Genç adaylarımızla beraber sıkı bir çalışma olacağa benziyor.

Ama ders planları, öğrenci alımları, milli sporcuların durumları konusundaki çalışmalar bugüne kaldı. Karadeniz Teknik Üniversitesi bu toplantı için yüksek bir destek sağladı. Otellerinde konaklama yaptık. Maçka’daki Sümela Manastırı’nı ziyaret ettik. Yine Maçka’da yerel lezzetlerin tamamını test ettik dersek yalan olmaz. Maçka Kaymakamı Ümit Cavuldak bizzat bizimle beraber oldu. Girişimciliğine hayran kaldık. Ona destek vereceğimi söyledim. Çaykara’ya vardığımızda öğle yemeğini Uzungöl’de aldık. Büyük bir sürpriz yaparak bu defa Çaykara Kaymakamı Cevdet Atay bizimle oldu. Sohbet ettik, bilgi paylaştık.

Bu bölge, bıçkın insanlar arenası. Hırslı, sabırlı, çalışkan ve üstelik doğa koşullarına karşı sürekli mücadele veren bir yapı içindeler. Keçinin zor gittiği yerde çay yetiştiriyorlar. Şimdi çay içmekte iseniz lütfen onu toplayanlar için 10 saniye sessiz kalın, emeklerine teşekkür edin. Bu bir vefa borcudur. Bu insanlar en sert tabiat şartlarında bunu yapmasalardı, kahvaltılarımızda, molalarımızda dünyanın en güzel sıcak içimli ürününü tadamayacaktık. Hoş, bugünlerde kaçak çay getirilerek üreticilerin emekleri boşa çıkarılmaya çalışılıyor olsa da dikkatli tüketiciler bu konuda daha hassas davranırlar diye düşünüyorum.

Daha önce bu konuda birkaç yazımı paylaşmıştım. Mayıs’ın Karadeniz kenarındaki birkaç güneşli gününde 15 ayrı üniversiteden gelen temsilciler enine boyuna tartıştılar. Bu defa ağırlık, birlik kurma ve faaliyetleri sertifikalandırma boyutlarında ilerledi. Sanıyorum 6 ay içerisinde dernek kuruluş çalışmalarını yapacak ve daha geniş boyutlu işlere girişecek.

Tam bu noktada bazı eleştiriler gelebilir. Çünkü rekreasyon araştırmaları şimdiye kadar Spor Bilimleri Derneği çatısı altında bir çalışma grubu olarak ilerliyordu. Zaman içinde bazı ayrışmaların oluşmasını doğal karşılamak gerekir. Nitekim buna en iyi örnek olarak ‘Egzersiz ve Spor Psikolojisi Derneği’ gösterilebilir. O birlikte çalışanların belki de büyük bir bölümü aynı zamanda Spor Bilimleri Derneği üyesi olarak görev alıyorlar. Bu gelişmeleri bir parçalanma olarak değil güçlenerek spor bilimlerinin gelişimini sağlayacağına inanıyorum. Rekreasyon Derneği, alandaki yeterliliğini yakın zamanda gösterecektir.

Turizm alanında akademik ya da sektörel çalışanlar rekreasyon konusunda daha agresif davranıyorlar. Hatta, rekreasyon bölümlerinde akademik olarak görev yapanlar arasında ‘Acaba rekreasyon turizm alanında mı anılmaya başlayacak?’ düşüncesi ortaya çıkmaya başladı. Turizm için gelen ziyaretçiler artık yalnızca deniz, kum, güneş için gelmiyorlar. SPA, fitness, pilates, powergym gibi alternatif aktiviteler yoksa turistler oraları tercih etmiyor. Bunu bir de çok farklı yaş grupları açısından bakarsanız turizmin rekreasyondan faydalanmama gibi bir şansı yok. Umarız bu dönem sancısız geçirilir.

Buradaki tartışmalar bizi yeni bir alanın belki de bir bölümün oluşumunu getirmiş olabilir. Rekreasyonel Rehberlik denilebilecek bu yapı için çalışan birkaç grubun varlığını biliyorum. Terapi, sanayi, okul rekreasyonu derken şimdi rekreasyonel rehberlik… Olur mu? Epeyce tartışacağız ama yenilenmenin ve eğlenerek dinlenmenin kitabını yazacaksak daha epeyce işimizin olduğu açıktır.

Sabırla, dikkatle ve hedefe yönelik rekreasyon çalışmaları bu alanın gelişimini sağlayacaktır. Bu nedenle hızlı, verimli ve basit çözümlerle konuya odaklanmalıyız. Aklımıza bir soru takılırsa, ya Özkan Tütüncü (Dokuz Eylül Üniversitesi) ya da Ümit Kesim (Gedik Üniversitesi) aranmalıdır. Benim düşüncem bu hocalarımızın konuya daha doğru bilgi temelli yaklaşım getirebilecekleridir.

Toplantı dışı zamanlardaki ‘gurman’lık ve ‘gurme’lik davranışlarını bir başka zaman paylaşacağım. Bu konuda Kastamonu Üniversitesi’nden Aydoğan Aydoğdu Hoca’mın görüşlerinden faydalanacağım. Olayın pazarlaması hakkında Metin Argan (Anadolu Üniversitesi) sahne alacak.

Sanıyorum gelecek yazım daha şenlikli olacak. Bekleyin…

Bir cevap yazın