Delhi’den Varanasi’ye Katmandu’dan Pokara’ya Uzanan Bir Yol Hikâyesi

Delhi’den Varanasi’ye Katmandu’dan Pokara’ya Uzanan Bir Yol Hikâyesi

Han Yayınları’nın yeni kitabı HindistaNepal, hayatının macerasını sürekli erteleyenlere düşük bütçeli ve adrenalini yüksek bir tatil alternatifi sunuyor.

Han Yayınları’ndan yayınlanan yeni kitabıyla Yazar İhsan Önder, Hindistan ve Nepal’e yaptığı 18 günlük gezinin hikâyesini okuyucularıyla paylaşıyor. İstanbul’dan Delhi’ye oradan da kara yoluyla Nepal’in başkenti Katmandu’ya uzanan yolculuk, bütçesi ve zamanı kısıtlı olanlara ilham verecek.

Dünyanın başka coğrafyalarındaki farklı kültürleri merak eden ancak izin, ekonomi, özgüven vs sebeplerle hayalini öteleyenlere cesaret vermek düşüncesiyle kitabı kaleme aldığını belirten Önder, şöyle konuşuyor “İyi bir planlama ile görece uzak noktalara seyahatler planlayabilir, hayatınızın macerasını yaşayabilirsiniz. Gezi benim için, sekiz yıl kurulan hayalin, bölgeye dair okunan onlarca yazının sonunda gerçekleşti. HindistaNepal tam da bu duruma muhalif bir duruş sergiliyor. Kimsenin yıllarca beklemesine gerek yok. Karar vermek yeterli.”

İki bölümden oluşan kitap, yol hikâyesi ile başlıyor. Günlük şeklinde tutulmuş notlarda seyahatin İstanbul’dan başlayıp iki yabancı kültürde devam edip İstanbul’da biten tüm süreçleri akıcı bir üslupla yansıtılıyor. Hindistan ve Nepal gibi iki büyülü ülkenin günlük yaşamına karışan yazar, yine bu bölümde iki büyük kültürün izlerini satır aralarına serpiştiriyor. HindistaNepal, başkent Delhi ve Katmandu’nun yanı sıra aşk adına yapılmış en ölümsüz eser Tac Mahal için Agra’yı, göz tanığı olduğu ölü yakma törenleri için Varanasi’yi ve Himalayalar’ın eteklerinde cennetten bir köşe Pokara’yı okuyucusunun ayağına getiriyor.

Künye

Kitap adı: HindistaNepal

Sayfa sayısı: 256

Ebat: 12,5 x 19,5 cm

Yazarı: İhsan Önder

Yayınevi: Han Yayınları

Yayın Yönetmeni ve Editör: Hüseyin Gökçe

Dizgi ve Sayfa Düzeni: Simru Elmacıgil

Düzelti: Sinan Bali

Kapak tasarımı: Simru Elmacıgil

Kapak fotoğrafı: Bilent Aydoğdu

Kapak, İç baskı ve Cilt: Bakanlar Medya

ISBN: 978 – 605 – 5640 – 14 – 9

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayın ve Sertifika No: 148111

Baskı tarihi: Haziran 2012

Satış Fiyatı: 12 TL

Bir cevap yazın