Dama Sevdalıları Bursa’da Buluşuyor

Dama Sevdalıları Bursa’da Buluşuyor

dama3

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Türk Daması Federasyonu (TÜDAF) tarafından düzenlenen ‘15. Uluslararası Türk Daması Turnuvası’, 29 – 31 Ağustos tarihleri arasında Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin ev sahipliğinde Mustafakemalpaşa Kapalı Pazar Yeri’nde gerçekleştirilecek.

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Büyükşehir Belediyespor Kulübü öncülüğünde düzenlenen ‘15. Uluslararası Türk Daması Turnuvası’nın tanıtım toplantısı, Acemler Tenis Kafe Sosyal Tesisleri’nde yapıldı.

 

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç, ‘Spor kenti Bursa’ hedefiyle Büyükşehir Belediyesi’nin spora ve sporcuya verdiği öneme işaret etti. Ödünç, bu yıl 15.’si Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen turnuvanın dama sporuna gönül veren sporcuları Bursa’da buluşturarak, keyifli bir organizasyona imza atacağını söyledi.

 

“İlk kez uluslararası düzeyde gerçekleştiriliyor”

 

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan da 2000 yılından bu yana Mustafakemalpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen programın bu yıl Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile hayata geçirildiğini belirterek, “Dama zihin sporlarının en önemlilerinden biridir. 15 yıldır düzenlenen bu organizasyonda bu yıl bir fark var. Bu yıl turnuva, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle uluslararası düzeyde hayata geçiriliyor. 7’den 70’e her yaştan Türk daması tutkununu ilçemizde ağırlayacak olmaktan mutluyuz. Aynı zamanda dama sporuyla yeni bir dostluk köprüsü daha kurmuş oluyoruz” dedi.

 

Kurtulan, turnuvaya destek veren Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Büyükşehir Belediyespor Kulübü Başkan Yardımcısı İlhan Satık ise Bursa’da düzenlenen turnuvanın dama sporunun gelişimini sağladığını belirterek, Büyükşehir Belediyesi ve Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nün her branşta spor faaliyetlerini desteklediğine işaret etti.

 

Türk daması inci tanesi

 

Türk Daması Federasyonu (TÜDAF) Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Ceylan da Türk damasının, dünyadaki 27 dama çeşidi içinde ‘inci tanesi’ olduğunu ifade ederek, bugüne dek 158 kişinin kayıt yaptırdığı turnuvaya Türkiye’nin yanı sıra Lübnan, Kuveyt, Somali, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Azerbaycan, Türkmenistan Başkurdistan ve Japonya gibi ülkelerden sporcuların katılacağını vurguladı.

 

Açılış töreni 29 Ağustos’ta

 

Zihin sporları arasında önemli bir yeri olan dama, Osmanlı İmparatorluğu’nun, özellikle padişah Abdülaziz Dönemi’nin gözde oyunları arasında önemli yer tutuyordu.

 

Türkiye’de unutulmaya yüz tutan damayı yeniden geniş kitlelere sevdirmek amacıyla düzenlenen ‘15. Uluslararası Türk Daması Şampiyonası’, 29 Ağustos Cuma günü saat 14.30’da yapılacak açılış töreni ile başlayacak. Hakem heyetinin eşleştirmesiyle birlikte 1. tur müsabakasının saat 16.30’da yapılacağı şampiyona, 3 gün sürecek ve 31 Ağustos Pazar günü yapılacak ödül töreniyle sona erecek.

Bir cevap yazın