‘Dağlara Kurt İndi’

‘Dağlara Kurt İndi’

meryemana vadisinde firtina sirtcantam

Bu yılın (2013) ilkbahar aylarından itibaren bir projede Maçka Kaymakamlığı adına görev yapıyorum. Maçka’nın ekoturizm projesi kırsal kalkınmayı amaç ediniyor. Kaymakamlık bu projeyi kendi öz kaynakları ile yürütüyor.

Proje kapsamında Maçka’nın her tarafını gezme imkânı buldum. Bölgede yapmış olduğumuz gezilerden elde ettiğimiz verileri çeşitli iletişim organları ile paylaşıyorum. Proje kapsamında son olarak Digiturk İztv’de Sümela Yolunda isimli projeyi anlatan bir de belgesel film çekip yayımladık.

Proje ekibindeki arkadaşların anlatmış olduğu yaşanmış hikâyeleri büyük şehirlerde fıkra olarak dinliyoruz. Gülme krizine girmemek elde değil. Ancak bölge halkı komik, içten ve samimi olduğu kadar da bilge kişilerden oluşuyor.

Yine bir çekim gezisinde, sonbaharın soğuk günlerinde birinde Camiboğazı Yaylası’ndaki kahvede çay içme, sohbet etme imkânı bulmuştuk. Bu bölgede yaylacılık yapan bir büyüğümüz, sohbet sırasında ‘artık dağlara kurt indi’ deyiverdi. Bende hemen kurt fotoğrafı çekme hayali kurdum.

Daha sonra anladım ki ‘dağlara kurt inmesi’ sonbahar ile birlikte gelen soğuk hava imiş. Havalar bu bölgede öylesine soğumuş ki kurt gibi ısırıyor anlamında bu sözü kullanmış.

İsmail Şahinbaş

Bir cevap yazın