Bayan Motosiklet Sürücüsü Olmak

Bayan Motosiklet Sürücüsü Olmak

Türkiye’de, ‘bayana göre değil’ diye nitelendirilen birçok şeyin arasındadır, motosiklete binmek. Eğer motosiklete binen bir bayansanız, aslında birçok şeyi de göze almış bulunuyorsunuzdur. Arkanızdan söylenen şeyleri duymamazlıktan gelmek, ‘bayana göre değil’ tabusunu yıkmaya çalışmak yapabileceğiniz en güzel şeyler arasındadır. Bunları yapmak da söylendiği kadar kolay olmuyor açıkçası, günümüz şartlarında.

Trafiktesiniz, bayansınız artı motosikletlisiniz. Toplumumuzda, bayanların otomobil kullanması bile hoş karşılanmazken bir de motosiklet kullanmak, büyük bir kesim tarafından baskılara maruz kalmamıza neden oluyor. Bir trafik polisinin rutin kontroller sırasında ehliyetime bakıp, ‘Bak araba ehliyetin de varmış ne işin var motorda, çok istiyorsan araba kullan’ dediği an hala gözlerimin önünde. O an çok sakin olmalıydım ki, ne kadar saçma düşündüğünü söyleyemedim.

Tabi söyleyemememde karşımdaki insanın bir polis olmasının da etkisi vardı. Aslında bu cümle, birçok şeye açıklık getiriyor. Motosiklete binmek bir bayana göre değil, araba kullanmak da değil ama araba kullanmak motosiklet kullanmaya göre daha normal bir şey. Neden motosiklet bayanlara göre değildir sorusunu sorduğunuzda ise hiçbir zaman tatmin edici bir cevap alamazsınız. Motosiklet kullanan bir bayansanız çoğu zaman bu fikirlerle karşı karşıya kalırsınız. Yaşıyorum, biliyorum. Bunun yanında, bayan motosikletçilere destek olan bir kitle az da olsa vardır. Genelde, erkek motosiklet sürücüleri çoğu zaman bayan motosiklet sürücülerini destekler. Saçları savrularak yanından Vespa’yla geçen bir bayanı desteklememek elde mi diye düşünüyor insan. Trafikte yol veren, cesaretimizi destekleyen bazı centilmen otomobil sürücülerini ise unutmamak gerek. Fakat çoğu zaman bunun tersi durumlarla karşı karşıyayız.

Motosiklet kullanmak isteyen birçok bayanın cesareti, ‘motosiklet bayana göre değil’ görüşünden dolayı kırılmaktadır. Her ne olursa olsun, bütün bu karşıt görüşlere rağmen motosiklet kullanmaya devam eden bayanlar (az da olsa) , bayanların da bu işi yapabileceğini son derece güzel bir biçimde göstermektedir. Motosiklet kullanan öğretmen, mühendis, öğrenci birçok arkadaşım var. Bu arkadaşlarım da, motosikletin bayanların dokunmaması gereken bir alet olduğu görüşünü yerle bir etmektedir.

Motosikleti erkekler kadar, bayanlar da kullanabilir. Motosiklet, erkeklere olduğu kadar bayanlara da yakışır. Bu yazıyı okuyanların da böyle düşündüğünü umuyorum. Aksini düşünen varsa da saygılar…

Bütün motosiklet sürücülerine iyi sürüşler…

 

 

Bir cevap yazın