Ayvacık Babadere Termik Santrali Projesi Durduruldu!

Ayvacık Babadere Termik Santrali Projesi Durduruldu!

termik santrale hayir ekoturizm

Bozcaada’ya 30 km uzaklıkta bulunan Ayvacık Babadere Mevkii’nde yapılması planlanan termik santral, ilgili firmanın geri adım atması nedeniyle durduruldu. Ayvacık Babadere projesi çevrecilerin büyük tepkisini çekmişti…

Termik santral projesi çevrecilerin büyük tepkisini çekmiş ve iki Çanakkale milletvekili tarafından soru önergesi verilmesiyle, meclis gündemine taşınmıştı.

AKP Çanakkale milletvekili İsmail Kaşdemir yaptığı yazılı açıklamada, Nurol AŞ’nin bu girişiminden vazgeçmesi nedeniyle projenin durdurulduğunu bildirdi. Kaşdemir’in açıklamasına göre firma, bu talebinden vazgeçtiğine dair dilekçesini 11.10.2013 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verdi.

İsmail Kaşdemir açıklamasında şunları kaydetti: “Ayvacık yöremizin, termik santral kurmak için çok doğru bir yer olmadığı kanaatini tüm Çanakkale kamuoyu gibi biz de taşıyorduk. Ayvacık’ın tarihi, turizmi, doğal güzellikleri, tarımı ve hayvancılığıyla gündeme gelmesinin daha doğru olduğu kanaatindeyiz. Zaten ilimizin başka bir ilçesinde kurulu bulunan termik santrallerin halen faaliyette olduğu düşünüldüğünde, Ayvacık yöremizde bir termik santralin kurulacak olması tüm Çanakkale kamuoyu gibi bizi de rahatsız etmiştir. Bu düşüncelerimizi ilgili makamlar nezdinde en üst düzeyde dile getirdik. Sonuç almaya yönelik, yapıcı ve ikna edici, Çanakkale ve ülke menfaatlerini ön plana alan girişimler sonucunda ilgili firmanın bu talebinden vazgeçtiğine dair dilekçesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza verildiğini, sürecin de aynı gün Bakanlık tarafından durdurulduğunu Çanakkale kamuoyuyla paylaşıyorum.”

Haber: Fehmi Şenyiğit

 

Bir cevap yazın