Avukat Noyan Özkan Çevre ve Ekoloji Mücadelesi Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu

Avukat Noyan Özkan Çevre ve Ekoloji Mücadelesi Onur Ödülleri Sahiplerini Buldu

noyanozkan

Bu yıl ilk kez verilen Avukat Noyan Özkan Çevre ve Ekoloji Mücadelesi Onur Ödülü, ‘Bireysel Mücadele’ alanında, HES’lere karşı açtığı davaların masrafını karşılamak için ineğini satan Rizeli Kazım Delal’e verildi. Ödül,’Mücadele eden Platform’ alanında ise Yeşil Gerze Platformu’na verildi.

Türkiye Barolar Birliği’nin düzenlediği 2. Çevre ve Kent Hukuku Kurultayı, ‘İnsan Haklarından Doğa Haklarına ‘Çevre Hakkı’ temasıyla, Ankara’da yapıldı.

7 – 8 Haziran tarihlerinde yapılan  Kurultay’da ‘Çevre Hakkı’nın Türkiye’de ve Uluslararası boyutta tanımı ve konuyla ilgili yasal mevzuatlardan; kırsaldan kente çevre hakkı mücadeleleri, dünyadan çevre hakkı direnişleri örneklerine kadar pek çok konu ele alındı, tartışıldı. Sempozyumda, çevre hakkının da diğer haklar gibi mücadeleyle kazanılacağı vurgulandı.

Sempozyumun açılışında konuşan TBB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Arabacıoğlu, son dönemde mahkeme kararlarına rağmen doğanın, yaşam alanlarının talanının devam edildiğine, mahkemelerin tarafsızlıklarını yitirdiğine dikkat çekti. Mücadelenin önemli olduğunu belirten Arabacıoğlu, çevre katliamı ve kapitalizm arasındaki bağlantıyı görmeden ciddi bir mücadelenin verilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Türkiye Barolar Birliği, bir yıl önce aramızdan ayrılan İzmir Barosu eski başkanlarından, Türkiye’deki çevre ve ekoloji mücadelesinin en büyük destekçilerinden Avukat Noyan Özkan adına her yıl bir onur ödülü vermeyi kararlaştırdı.

 

 

Bir cevap yazın