Ankara’da Radyoaktif Alarm

Ankara’da Radyoaktif Alarm

Ankara’da dün ele geçirilen Sezyum-137 maddesinin doğaya karışması çok büyük bir felakete denk. 11 Nisan 2012 tarihinde Ankara’da ele geçirilen ve 500 gram olduğu iddia edilen Sezyum-137 maddesinin, Fukuşima’da yayılan miktarın yaklaşık % 5’i oranında olduğunu hesapladık. Gürcistan sınırından girdiği tahmin edilen radyoaktif maddenin Ankara’ya bu kadar rahat bir şekilde nasıl ulaştığı bilinmiyor.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun bir an önce bu konuda bir bilgilendirme yapmasını talep ediyoruz.

Sezyum 137, en yüksek seviyeli radyoaktif nükleer atık kategorisine giren tehlikeli maddelerin başında geliyor. İddia edilen 500 gram oldukça ürkütücü bir rakam. Söz konusu miktar doğaya karışırsa, Fukuşima’da yayılan Sezyum 137’nin % 5’ine denk radyoaktif salınım ve kirlilik yaşanabilir. Bu halk sağlığı açısından son derece ciddi bir durum.

Halkı nükleer tehditlerden koruması, bilgilendirmesi ve yönlendirmesi gereken kurum olan TAEK ise hala bu konuda bir açıklama ve bilgilendirme yapmadı. TAEK derhal 500 gram Sezyum-137’nin ülkeye neden ve nasıl girdiğini ve en önemlisi nasıl muhafaza edileceğini kamuoyuna açıklamalı.

Sezyum-137, orta ve uzun vadede da radyoaktif etkileri olan, etkisi ancak 30 yıl sonra yarıya inen bir madde. Bu da insan sağlığı ve ekosistem üzerinde ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bilindiği kadarıyla Sezyum-137 nükleer silah yapımında kullanılmıyor. Sadece konvansiyonel patlayıcılarla bir arada kullanılmasından şüphe edilebilir. Bu nedenle, sikke ve silahla birlikte ele geçirilen Sezyum-137’nin ne amaçla taşındığı konusunda yetkililerden bir açıklama bekliyoruz.

Greenpeace

 

Bir cevap yazın