Andon’da HES’e İptal

Andon’da HES’e İptal

andon-2

Rize’de tartışmalara neden olan HES projesi için mahkeme, hukuksal alt yapı oluşturulmadığı gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararının ardından iptal kararı verdi.

 Rize’nin Küçükçayır Köyü’nde bulunan ‘Andon İçme Suyu Tesisi’ bünyesinde Rize Belediyesi ile İl Özel İdaresi arasında yapılan bir protokol ile inşasına başlanılan HES projesi, Rize İdare Mahkemesi’ne köy sakinlerinden Kazım Delal ve Yusuf Esir’in açtıkları iptal davası üzerine, mahkeme, tesis içerisinde bir HES yapılabilmesi için gerekli yasal alt yapının oluşturulmadığı için çalışma hakkında iptal kararı verdi.

Mahkemenin verdiği kararı değerlendiren köy sakinlerinden Kazım Delal, “Bıktık artık, yeter. Çeksinler ellerini vadilerimizden, köylerimizden, sularımızdan. Bıçak kemiği de deliyor, canımız yanıyor. Derelerimizde su yok, verecek bir yudum suyumuz yok! Anlasınlar artık. Bu nasıl kanun nizamdır ki devletin kendi kurumları buna karşı işlem yapıyor? Mahkeme durduruyor, iptal ediyor ama bunlar durmuyor. Bundan sonra bizim de uygulayacağımız yöntem bellidir. Kimse bizi suçlamasın bundan sonra” dedi.

Mahkemenin iptal kararı verdiği HES çalışması birçok eylem ve gerginliğe neden olmuştu. Köy sakinleri dönem dönem jandarma ile karşı karşıya gelirken Kazım Delal ve arkadaşları bu eylemler dolayısı ile yargılanarak ceza almışlardı.

 

Bir cevap yazın