Akkuyu ve Sinop’ta Nükleer Santral İnşaatına Hayır!

Akkuyu ve Sinop’ta Nükleer Santral İnşaatına Hayır!

Ege Üniversitesi, Akdeniz ve bütün Avrupa’daki gelişmelere karşı olan sorumluluğunun bilincinde olarak Türkiye’de Sinop ve Akkuyu bölgelerinde nükleer santral inşaatına karşı imza toplama girişimini üstlendi.

Bu eyleme verilen destek olağanüstü olup sivil toplum kuruluşları, medya, akademik çevre, politikacılar ve de sade vatandaşlardan gelmektedir. Girişimin başladığı Nisan 2011’den bu yana 37.600’dan fazla imza toplanmıştır ve bu sayı giderek artmaktadır.

Uluslararası toplum nükleer enerjiyi kullanma tehdidine karşı harekete geçmiştir. Somut olarak, Almanya partiler arası mutabakat sağlanarak 30.5.2011 tarihinde tüm nükleer santrallerini 2022’ye kadar aşamalı bir biçimde kapatma kararını almıştır. Japonya trajik olaylardan sonra başbakanı aracılıyla yenilenebilir enerji kaynakları geliştirmeye yöneldiğini açıkladı.

İsviçre Hükümeti de nükleer enerjiden aşamalı bir şekilde çekileceğini duyurdu. Son olarak, ülkede Haziran 2011’de yapılan referandumdan sonra İtalyan halkı bu ihtimale karşı % 90 oranında karşı çıkınca İtalya Hükümeti nükleer enerji üreten santraller açma veya tekrar işletme ihtimalini reddetti.

http://petition.aegean.gr/stopnuclearplants/  adresinden siz de bu imza toplama kampanyasına katılabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın