Afşin – Elbistan’da Acilen Ölçüm Yapılmalı

Afşin – Elbistan’da Acilen Ölçüm Yapılmalı

Afşin – Elbistan B Termik Santrali’nin ikinci ünitesi Brüden trafolarında yangın çıktı. Santralin 2. ünitesinde Brüden hattının 61. metresinde yakılmak üzere hazırlanan kömürler, saat 10.00 sıralarında kontrol dışı tutuştu. Tonlarca kömür, dakikalar içinde yanmaya başlayınca, ortaya çıkan zehirli gazlar ve yoğun duman nedeniyle santral çalışanları bölgeyi terk etti.

Greenpeace İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, yangını değerlendirdi: “Kömürün yakılması ile yüksek miktarlarda kükürt dioksit (SO2), azot oksitler (NOx), karbon monoksit (CO), Ozon (O3), hidrokarbonlar ve partikül maddeler (PM) açığa çıkar. Afşin – Elbistan’da dün meydana gelen yangında tonlarca kömürün yanması, bu gazların kontrolsüzce yayılmasına neden oldu. Baca gazı kükürt arıtma sistemi olmayan Afşin – Elbistan A Termik Santrali yıllardır bölgeye radyoaktif ve kimyasal zehirli gazlar ve partikül madde salarak halk sağlığını tehdit ediyordu. Bunun üzerine B santralinde yaşanan yangın da eklendiğinde risk daha da artmış oluyor. Simdi santral belirsiz bir süre üretime ara verecek.

Kirli enerjiye tedbir değil, temiz enerjiye teşvik

Fosil yakıtların hepsi yangında ya da başka kazalarda çok büyük hasara yol açma ve enerji güvenliğini tehlikeye sokma potansiyeline sahip enerji üretim biçimleri. Böylesine ciddi bir kazanın can kaybı olmadan atlatılması teselli verici olsa da, önleyici tedbirlerin alınmamış olması ilerisi için korkutucu. Şimdi yapılması gereken, bölgede oluşan kirliliğin acilen ölçülmesi ve gerekli araştırmaların yapılması. Afşin – Elbistan için planlanan 8000 mw kapasiteli yeni kömür santrali projesi yerine Türkiye hükümeti acilen yüksek rüzgâr ve güneş potansiyeline sahip bölgelere bu yenilenebilir enerji kaynakları için teşvik vermeli” dedi.

Greenpeace

 

Bir cevap yazın