‘Yolda Sevince Rastladım’

‘Yolda Sevince Rastladım’

Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi 15 Kasım – 31 Aralık 2011 tarihleri arasında Akgün Akova’nın ‘Yolda Sevince Rastladım’ adlı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının, ‘fotoğrafın dilini şiirin diline çevirme çabası’ olarak tanımladığı sergisi, pazar günleri hariç 10.00 – 19.00 saatleri arasında gezilebilecek.

On dört yıl önce kafasında uçuşan öyküleri bulup kanatlarına tutunmak için yollara düşen Akgün Akova, bize nelerle karşılaştığını renklerin oyun bahçesine benzeyen fotoğraflarıyla anlatıyor. Sergi salonunda mavi bir kelebeğe dönüşen semazenler, silkelendiğinde üzerinden kar kristalleri dökülen çamaşırlar, halıların üzerinden geçerek işe giden bisikletliler, karda pencere açıp iki sevgili gibi yeryüzüne gelen çiğdemler, antik kalıntılarda sonbaharı arayan kediler, ilkbaharda krater göllerine inen nehirler dolaşıyor.

Akgün Akova, Anadolu coğrafyasının değişen mevsimlerle nasıl bir tavuskuşuna dönüştüğüne tanıklık ederken, bizlere de o tavuskuşunun rengârenk tüyleri arasında yolculuk yaptırıyor ve bu yolculuk, bir varoluş sevincine dönüşüyor.

Kendisini ‘ışığın bavulunu taşıyan bir yolcu’ olarak tanımlayan Akova’nın fotoğrafları; görenlerde onun şarkı türkü söyler gibi fotoğraf çektiği duygusu uyandırıyor. Sanat danışmanlığını Gülden Akıncı’nın yaptığı ‘Yolda Sevince Rastladım’ adlı sergisinde sanatçı, fotoğrafın dilini şiirin diline çevirme çabasına girerken, bize yollara düşmesinin nedeninin aslında ‘sevinçten uçmak’ olduğunu da fısıldıyor.

 

 

Bir cevap yazın