‘İklimi Değil, Sistemi Değiştir!’

‘İklimi Değil, Sistemi Değiştir!’

Bugün, iklim için en önemli günlerden biriydi. 177 ülkede 7.500 eylemle bir araya gelen yüzbinlerce kişi, çocukları, gelecekleri ve ekosistemin her bir parçası için iklim değişikliğine ‘Dur!’ dedi.

Gerçek mücadelelerin görünür kılındığı bugün, yüzlerce kişi, Kadıköy’de gezegenimiz için bir araya geldi. Direnişçilerin güçlü umudu Kadıköy’ü geçti ve dünyadaki diğer tüm direnişçilerle buluştu. ‘İklimi değil, sistemi değiştir!’ diye yükselen sesler mi dersiniz, yoksa yüzlerce kişinin birlik olduğu halaylar mı istersiniz… İnanç ve umut çok önemli… Tam da bugün, en ihtiyaç duyulan duygulardı bu ikisi. Orada olsaydınız eğer, her dakika bu iki duygunun ne kadar yoğun olduğunu hissederdiniz.

Miting alanında bulunan 3 yaşındaki bebekten, 70 yaşındaki amcaya kadar herkesin, gezegeni kurtarmak için bu kadar büyük bir inançla dolu olması ve bunu yapabileceklerine olan umutları görülmeye en değer anlardı. Evet, umut var; neden gezegenimiz için kahraman olmaya soyunmayalım ki? İşte insan olmanın en güzel tarafı… Nasıl kirlettiysek, öyle temizleyeceğiz. Engelleri aşıyoruz ve işte şimdi inanıyoruz.

Bugün, Gerze’de temiz bir nefes için mücadele eden insanlarla da beraberdik. Kirli enerjilere karşı ses çıkardık. Ne HES, ne kömür, ne de petrol yaşamın devamlılığı için doğru seçim. Rüzgarı takip etmeli, güneşle aydınlığa çıkmalıyız.

Miting’de, iklim kurtarıcılarının önde gelen isimlerinden biri olan Ömer Madra da vardı ve konuşmasında şöyle dedi: “An gelir kendini değiştirmek zorunda kalırsın.” O anın geldiğini hepimiz biliyoruz. Bugün Kadıköy’de bu yüzden toplandık; bugün tüm dünyada insanlar bu yüzden haykırdı. Değişim artık başlamalı…

 

 

Bir cevap yazın