%100 Ekolojik Pazarlar’da Analiz Çalışmaları Devam Ediyor

%100 Ekolojik Pazarlar’da Analiz Çalışmaları Devam Ediyor

ekolojikpazar sirtcantam

Buğday Derneği’nin, proje ortağı belediyeler işbirliği ile yürüttüğü %100 Ekolojik Pazarlar’da güz döneminde yapılan zirai ilaç kalıntı analizlerinde herhangi bir kalıntıya rastlanmadı.

Buğday Derneği’nin, proje ortağı belediyeler işbirliği ile yürüttüğü Beylikdüzü, Bakırköy, Şişli, Kartal, Konya, Seferihisar %100 Ekolojik Pazarları’nda güz döneminde, bir üreticiye ait kabak, bir aracı firmanın depoladığı ve Buğday Derneği tarafından stok takibi yapılan organik elmalar ve üzümler üzerinde yapılan zirai ilaç kalıntı analizlerinde herhangi bir kalıntıya rastlanmadı. Ancak, pazarda tezgâh sahibi firmalara ürün gönderen bir üreticinin ürünlerinin şüphe çekmesi üzerine yapılan analizlerde kalıntı tespit edildi, bu üreticinin %100 Ekolojik Pazarlar’a ürün göndermesi engellendi, konu üreticinin kontrol ve sertifikasyon firmasına bildirildi.

Kış döneminde ise Şişli %100 Ekolojik Pazar’da üç farklı tezgâhtan beş farklı kalem ürün zirai ilaç, aflatoksin ve bakteriyel analize gönderildi. Gönderilen süt, yoğurt, nohut, mercimek ve domateste herhangi bir kalıntı tespit edilemedi. Gene kış döneminde, Kartal %100 Ekolojik Pazar’da yapılan bir analizde sera ürünü sebzelerde kalıntı tespit edildi. Konu ilgili sertifika kuruluşuna bildirildi. Sertifikasının askıya alınmasının ardından, söz konusu üretici organik tarım sisteminden çıkarıldı.

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili ilçe müdürlüklerinin, 7 Aralık Cumartesi günü Şişli Feriköy %100 Ekolojik Pazar’da, 8 Aralık Pazar günü Kartal %100 Ekolojik Pazar’da, 20 Aralık Cuma günü Bakırköy %100 Ekolojik Pazar’da yaptıkları denetimler esnasında, rastgele seçilen tezgâhlarda sertifika, ürün, etiket ve irsaliye kontrolü yapıldı ve herhangi bir olumsuz durum tespit edilmedi. Buğday Derneği ve belediyelerin her hafta düzenli olarak etiket, mali belge ve ürün giriş çıkış denetimleri yapması ve üretici sertifikalarının birer kopyasının Buğday Derneği’nin %100 Ekolojik Pazarlar’da bulunan halkla ilişkiler stantlarında bulunuyor olması da denetimlerin daha kolay yapılmasını sağladı.

 

Bir cevap yazın